A falusi csok azon 5000 fő alatti településeket érinti, ahol a lakosságszám 2003-hoz képest nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag – írta a Portfolio.hu. Gyakorlatilag azokat, ahol a 2003. január elsejei népességszámhoz képest nem éri el a 95 százalékot a mostani népesség – mondta el Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter egy korábbi sajtótájékoztatón.
Várgesztes lakossága 2003. első napján 527, míg 2019-ben 631 fő volt
a Belügyminisztérium Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) adatai szerint.
Várgesztes lakossága 2003. első napján 527, míg 2019-ben 631 fő volt
a Belügyminisztérium Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) adatai szerint.
Kép: Pexels.com |
A Portfolio számításai szerint tehát összesen 1799 település marad, amelyre igénybe lehet venni az új, falusi csok-ot.
A lap tájékoztató jellegű listáján nem szerepel Várgesztes. A környező települések közül Vértessomló, Környe, Kecskéd, Bokod, Kömlőd, Gánt, Szár, Szárliget és Bodmér sem szerepel a listán, Vértesboglár viszont rajta van.
A lista nem teljesen pontos, mert számításaik során a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) adatait használták, amiben eltérések lehetnek a KSH számítási módszereihez képest. Az adatok éppen ezért csak tájékoztató jellegűek, a későbbiekben még változhat a támogatási körbe bekerülő települések száma.
A falusi csok szabályai
A változás lényege: azokat a CSOK-összegeket (vissza nem térítendő támogatásokat), amelyeket eddig csak új lakásra lehetett igénybe venni, ezentúl az érintett kistelepüléseken használt lakás vásárlására, bővítésére és korszerűsítésére is fel lehet majd használni. 1 gyermek után változatlanul 600 ezer forint lesz a használt lakások CSOK-jának az összege, 2 gyermek után viszont 1,43 millióról 2,6 millióra, 3 gyermek után pedig 2,2 millióról 10 millióra növekszik. Akik legalább 4 gyermeket nevelnek, az eddigi 2,75 millió helyett szintén 10 millióra lesznek jogosultak az érintett kistelepüléseken.
Forrás: Portfolio.hu